Odběr vzorků roztočů (spad)
Studie ukázaly, že roztoči nejsou umístěny v úlech rovnoměrně. Rozmístění je závislé na ročním období. Například na jaře a v létě, kdy je v úlu mnoho plodu, lze tedy předpokládat, že vyšší procento roztočů, bude v buňkách u plodu než na dospělých včelách. A na opak v podzimním a období budou převážně nalezeny na dospělých včelách. Podzimní období je taky čas, kdy populace roztočů dosahuje maximálního počtu v daném roce.
Zimní spad
Měl se odebírá od každého včelstva. Po podzimním ošetření a je nutné odebrat měl kompletní. Nepoužívejte proto smetáčky, které velké množství spadu zachytí. Můžete měl vyčistit od mrtvých včel. Aby se zamezilo plesnivění vzorku je nutné jeho vysušení k čemuž stačí pokojová teplota. Před odesláním vzorku jej vložíte do papírového tubusu odpovídajícího velkosti, nebo například do plastového kelímku uzavřeny tkaninou přichycené gumičkou. Vzorky je nutné označit a dostat s nimi žádanku dle požadavků laboratoře. Vzorky odešlete do akreditované laboratoře Krajské veterinární správy.
Varroa tester s CO2
Varroa tester je novodobější způsob testu.
Způsob provedení – Odchytnete včely do horní části nádobky. Přesně aplikujete CO2. Tím dojde ke znehybnění včel a roztočů. Roztoči propadnou sítem do spodní části nádobky. Včely vypustíte, proberou se. Vyhodnotíte výsledek.
Výhody – Tato metoda je rychlá a vyžaduje pouze jednu návštěvu včelína. Včely nezabíjíte.
Nevýhody – Nejsou známy.
Etherová role
Éterová role je jedna z nejstarších metod pro odhalování přítomnosti roztočů varroa.
Způsob provedení – Vemete 500ml sklenice s kovovým víkem. Ustřihnete kus sítě s otvory 3 mm a napasujete na sklenice s víkem, tak, aby vznikla role s průměrem víčka sklenice. Do sklenice vložíte asi 300 včel a uzavřete. Do sklenice nalijete ether a pak s ní 30 sekund třepete různými směry. Pak necháte od včel ether vypařit a vložíte je do role ze sítě a třepete s nimi. Pod roli na bílou podložku pak padají roztoči.
Výhody – Tato metoda je rychlá a vyžaduje pouze jednu návštěvu včelína.
Nevýhody – Ether je hořlavý a potenciálně nebezpečné. Výsledky této metody však nemusí být přesné.
Mýdlová voda
Tato metoda se dříve prováděla s alkoholem, ale později se od něj upustilo a nahradila jej bezpečnější a dostupnější mýdlová voda.
Způsob provedení – Do sklenice 500 ml nalijete mycí prostředek (vhodný je nepěnící) a smícháte je se včelami (asi 200 ks) z plodových rámků. Přišroubujte na víčko na sklenici a třeste s ní po dobu jedné minuty. Obsah pak vylijete na bavlněnou látku a odstraníte včely. Z důvodu účinnosti metody se výsledek počítá jako spad ze 100 včel.
Výhody – Metoda je velmi levná. Vyžaduje pouze jednu návštěvu včelína.
Nevýhody – Metoda zabere více času než etherová metoda. Výsledek odhadu zamoření včelstva není přesný.
Cukrový posyp
Toto je nová metoda, které nezabíjí včely. Je to vynikající alternativa k etherové a mýdlové metodě.
Způsob provedení – Do sklenice 500 ml chytnete asi 300 včel (asi 1/3 sklenice) a přidáte moučkový cukr (asi jednu lžíci). Včely by měly pocházet z plodových rámků. Po dobu asi 3 – 5 minut bude se sklenicí válet všemi směry tak, aby se včely obalily cukrem. Necháte pár minut v klidu dnem vzhůru a občas protřepeme. Pak vyprázdníte sklenici přes síto s otvory cca 3 mm tak, aby včely zůstaly ve sklenici a ostatní obsah prošel sítem. Včely vložíte zpět do úlu. Spočítáte roztoče v cukru. Pokud to není možné, cukr přecedíte přes jemné síto, aby jste jej oddělili od roztočů.
Výhody – Tato metoda je jednoduchá, rychlá a přitom nezabíjí včely. Vyžaduje pouze jednu návštěvu včelína. Neprodukuje chemikálie.
Nevýhody – O této metodě existuje málo publikací a studií. Je tedy nepřesný odhad celkového stavu populace roztočů ve včelstvu. Jeden americký výzkumní však navrhl prahovou hodnotu ve výši 65 roztočů získaných z 300 včel. Tato hodnota je adekvátní k počtu roztočí z jiných metod.